Potrzebujesz pomocy w formowaniu zdrowych przyzwyczajeń? Dowiedz się co zrobić, by nowe nawyki pozostały z Tobą na długo, a przy tym pozwoliły odmienić Twoje życie w sposób, jaki zawsze chciałeś.

Dbanie o własne ciało w najlepszy możliwy sposób wymaga ogromnych poświęceń, wytrwałości i – zgadza się – wprowadzenia w życie całej masy zdrowych nawyków. Nie jest to coś, co osiągniesz z dnia na dzień – chyba, że obdarzona jesteś niezwykle silną, żelazną wręcz wolą. Dla większości z nas, wdrożenie i trzymanie się zdrowych nawyków jest nieustannym i długotrwałym procesem.

Jak wykształcić zdrowe nawyki?

 

Wprowadzenie zdrowych zmian w swoim życiu oznacza, że każda najmniejsza decyzja i działanie muszą znaleźć swoje miejsce w Twoim codziennym postępowaniu. Słyszałaś o czymś takim jak zmiana stylu życia? Jest to nic innego jak codzienne trzymanie się zdrowych nawyków. Samo ich posiadanie zmienia nasze podejście i sposób myślenia. W rezultacie, spożywając jakikolwiek posiłek nie myślimy sobie: “Muszę dorzucić jakieś warzywa”, tylko po prostu to robimy.

Jako ludzie, lubimy wprowadzać małe zmiany – jedna po drugiej – które w ogólnym rozrachunku stają się przełomowe. Nie ma w tym oczywiście nic złego i w zasadzie takie postępowanie może tylko pomóc – stawianie kamieni milowych na swojej drodze znacznie ułatwia tak kolosalną zmianę całego stylu życia.

Jeśli ten nowy – zdrowy nawyk, który chcesz wprowadzić w życie polega na codziennym uprawianiu ćwiczeń, a nie jesteś do tego przyzwyczajona – możesz zacząć zbyt ostro, co utrudni długotrwałe trzymanie się planu. Rozpoczęcie zamiast tego od codziennego wykonywania kilku powtórzeń jakiegoś ćwiczenia jest o wiele prostsze. Rozumiesz, co jest na rzeczy? Skup się na wprowadzaniu malutkich zmian i zdrowych nawyków, które krok po kroku odmienią całe Twoje życie.

Tworzenie nawyków

Żeby nawyk stał się nawykiem, każda rzecz, którą robisz i sposób w jaki ją robisz, musi stać się Twoją drugą naturą. Aby tak się stało, sugerujemy zapoznać się z zasadą 3R wykształcania nawyków. Strategia ta staje się coraz bardziej popularna za sprawą Jamesa Cleara, jednak pojawia się tu i ówdzie od co najmniej 2010 roku. Tajemnicze trzy R oznaczają kolejno:

1. Przypominacz (Reminder)

Kiedy decydujesz się na jakiś wprowadzenie jakiegoś określony nawyku, pomocne może okazać się umieszczenie go w odpowiednim kontekście. Jeśli Twoim celem jest codzienne zjedzenie owocu – bardziej prawdopodobne jest, że będziesz się tego trzymać w przypadku, gdy tą czynność połączysz z jakąś inną. Postaraj się jeść ten owoc przy okazji obiadu, a w ten sposób w końcu automatycznie będziesz uwzględniać taką przekąskę w swoim posilku.

2. Plan (Routine)

Ten punkt zakłada konsekwentne wykonywanie czynności, które chcemy, by stały się naszym nawykiem. Możesz pakować tyle jabłek do swojego obiadu ile tylko chcesz, ale jeśli ich nie jesz – nie są one częścią Twojego planu.

3. Nagroda (Reward)

Chwalenie siebie samej za osiąganie kolejnych celów czy trzymanie się zdrowych nawyków, a także przemyślenia nad tym jak wpasowują się one do naszego systemu wartości – znacznie ułatwiają trzymanie się wypracowanych przyzwyczajeń. Czasami, wprowadzenie jakiegoś nawyku może być jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w naszym codziennym życiu.

Możliwe, że natknęłaś się na informację mówiącą, że wykształcenie dobrego nawyku trwa nawet 30 dni. To byłoby naprawdę wspaniałe, jednak jak pokazują badania – aby dana czynność naprawdę została nawykiem zakorzenionym w codziennym działaniu, potrzebne jest około 10 tygodni.

Aby przez ten czas nie zrezygnować z wprowadzanych zmian, warto gdzieś zpisywać swoje postępy. Oczywiście są na to przeróżne sposoby – pogawędki z przyjaciółmi, portale społecznościowe czy nawet prowadzenie dziennika. Nie przejmuj się także, jeśli momentami nie będziesz trzymać się swojego nowego nawyku. Badania wskazują, że okazjonalny skok w bok (w postaci maratonu ulubionego serialu czy wakacji), nie wpływa negatywnie na formowanie się nawyków. Nie ma potrzeby wymierzania sobie samemu sprawiedliwości w przypadku drobnych potknięć – po prostu podążaj naprzód, a w końcu osiągniesz sukces.

Zdrowe nawyki, które warto uwzględnić w tym roku

Chociaż każdy z nas na innym etapie, jeśli chodzi o zdrowie i cele związane ze stylem życia, to wszystkim nam przyda się wprowadzenie jakichś pozytywnych zmian. Nawet jeśli są one naprawdę małe, to wciąż mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Oto nasze najlepsze pomysły na tegoroczne zdrowe nawyki:

  • Skup się na zdrowej, dobrze zbalansowanej diecie. Możesz zacząć od wspomnianego jabłka, które z czasem pomoże Ci wypracować naprawdę zdrową, bardziej konsekwentny plan żywieniowy,
  • Dla wszystkich kanapowców: zacznij regularnie ćwiczyć. Rozpocznij od czynienia każdego dnia nawet odrobinę aktywniejszym, dzięki czemu ułatwisz sobie drogę do całego planu treningowego,
  • Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu – deficyty snu są niekorzystne z wielu różnych powodów,
  • Poświęć trochę czasu na samą siebie i własny rozwój – korzyści zauważysz w każdym aspekcie życia,
  • Pij wystarczająco dużo wody – w zależności od potrzeb to 2-4 litry dziennie,
  • Zacznij medytować – jest to doskonały sposób nie tylko na poprawę zdrowia psychicznego i zniwelowanie skutków stresu, medytacja pozytywnie wpływa także na ciało,
  • Zarezerwuj sobie czas na spotkania z innymi ludźmi – dzięki temu unikniesz poczucia samotności,
  • Znajdź nowe hobby, które sprawi, że wniesiesz do swojego życia odrobinę świeżości,

Aplikacje, które pomogą Ci w nawykowej potrzebie

Zdrowe zmiany muszą stać się zdrowymi nawykami, aby niosły ze sobą pozytywne korzyści z perspektywy dłuższego czasu. Dopóki jednak takie postępowanie będzie nieodłączną częścią Twojego codziennego życia, warto zastosować różnego rodzaju przypomnienia i trzymać się określonego planu.

Rekomendujemy ustawianie przypomnień w telefonie lub kalendarzu (na przykład: “14:30 – zdrowa przekąska”). Działa to w zasadzie dla wszystkiego: wyznaczenia czasu pójścia spać, zjedzenia marchewki do kolacji czy nawet wypicie szklanki wody. Jeśli korzystasz z internetowych zasobów dotyczących ćwiczeń czy medytacji, skopiuj ich adres przy ustawianiu alarmu, dzięki czemu ułatwisz sobie dostęp do odpowiednich porad.

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia czy pracują w biurze mogą wesprzeć się także różnymi innymi sposobami, jak Fitbit, który co godzinę przypomina o wstaniu na chwilę z krzesła i poruszaniu się.

Jakąkolwiek zmianę próbujesz wprowadzić – zapewniamy, że poświęcenie czasu na to, by stała się nawykiem sprawi, ze Twoje życie stanie się znacznie prostsze. Kiedy nie musisz nawet myśleć o dokonywaniu zdrowych wyborów, Twoje zdrowie może się tylko poprawić.

 

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter

Dołącz do newslettera i otrzymuj informacje o nowych postach na blogu, promocjach i nowościach. 

Dziękujemy za zapis na newsletter