Na przestrzeni ostatnich lat, pogrubione brwi stają się coraz bardziej popularne dzięki wpływowi gwiazd, takich jak chociażby Cara Delevingne. Poniżej prezentujemy jak idealnie dobrać kształt brwi, wymodelować go i pielęgnować.

Kiedy film zatytułowany Królewna Śnieżka pojawił się w 2012 roku, nikt nie myślał, że pogrubione brwi Lily Collins kiedykolwiek trafią do mainstreamu. Idąc naprzód kilka lat aż do teraz, jej styl naśladowany jest – świadomie lub nie – przez niemal wszystkich. Za sprawą Collins i innych gwiazd – na przykład modelki Cary Delevingne, grube brwi stały się ideałem piękna. Podobnie jak konturowanie, tworzenie pogrubionych brwi jest obecnie uważane za nieodłączną część wyrafinowanych zabiegów związanych z urodą. Gęste brwi – a także wszelkie produkty potrzebne do ich stworzenia i pielęgnacji – można znaleźć prawie wszędzie.

Obsesja na punkcie kształtów brwi przenikła nawet do popkultury. Określenie “idealne brwi” (Eyebrows on fleek) jest wszechobecne od 2014 roku, kiedy pewien nastolatek – Peaches Monroee – użył go w jednym ze swoich filmików na platformie Vine. W Wielkiej Brytanii grube, ciemne i przez to nienaturalnie wyglądające brwi często nazywane są mianem “brwi z Liverpoolu” (scouse brows), co jest odniesieniem do brytyjskiego odpowiednika serialu Gotowe na wszystko – Desperate Scousewives.

Różne trendy w stylizacji, włączając w to też jaskrawo zabarwione czy kuriozalne, falowane brwi stały się hitem w 2017 roku. Ze stylami brwi związane są nawet różne kontrowersje – spora część ludzi zwracała uwagę na fakt, że kobiety innych grup etnicznych niż kaukaska były wyśmiewane ze względu na swoje grube brwi – do czasu, kiedy stały się trendy za sprawą białych gwiazd.

Mimo tego, że trend coraz grubszych brwi wciąż się rozwija, to nie można zaprzeczyć, że zawsze stanowiły one niezwykle ważny element twarzy. Na przykład badanie z 2002 roku wykazało, że brwi odgrywają bardzo ważną rolę w procesie rozpoznawania twarzy. Pomagają one także identyfikować emocje różnych wyrazów twarzy.

Na przestrzeni ostatnich dekad, to właśnie różne trendy w stylizacji brwi wskazywały zachodnie ideały piękna. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku, górowały te bardzo cienkie i zakrzywione. Trend ten został w latach 50. i 60. zastąpiony grubszymi i lepiej wypełnionymi brwiami, aby znowu w latach 70. i 80. powrócić w swoim naturalniejszym wydaniu. Końcówka XIX wieku to z kolei znowu cieńsze kształty, natomiast początek nowego tysiąclecia znów dał nowe życie grubszym brwiom.

Dlaczego więc pogrubione – i do tego perfekcyjnie wystylizowane – brwi stały się znowu tak popularne? Po części jest to wina mediów społecznościowych – marketing internetowy i ciągle postępująca ewolucja produktów kosmetycznych sprawiają, że brwi stały się istotnym wyznacznikiem trendów urody i piękna. Jak mówi założycielka salonów usuwania owłosienia – Shobha Tummala, dzięki platformom bazującym na wizualnych formach prezentacji, jak Snapchat, Instagram, YouTube, Tumblr, a także wiele innych – każdy z nas jest w stanie być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi trendami. Kultura selfie ułatwia przyjrzenie się z bliska stylizacjom gwiazd, na których perfekcyjnie ukształtowanych i wypielęgnowanych brwiach bez wątpienia się wzorujemy. Na myśl przychodzą tutaj gwiazdy jak Collins, Delevingne czy siostry Kardashian, które dzięki swoim amerykańskim korzeniom naturalnie posiadają ciemne i grube włosy. Przeżytki przeszłości w postaci fotografii autorstwa paparazzi nigdy nie ukażą wypielęgnowanych brwi tak dobrze jak dobrze doświetlone selfie, które przecież możemy oglądać przez cały dzień.

Pogrubione brwi mogą być trendy także dlatego, że są zupełnym przeciwieństwem trendu lat 90. – czyli stylu, który obecnie uważany za przestarzały. Za sprawą Pameli Anderson czy Gwen Stefani, w tamtym czasie wiele kobiet wyrywało – często nawet nadmiernie – włoski ze swoich brwi do takiego stopnia, by sprawiały wrażenie narysowanych kredką. Jak twierdzi Di Medlock, -jedna z dyrektorek Exhale Spa – lata 90. zrobiły w balona sporą część kobiet, które wzorowały się na ówczesnych ikonach piękna – Drew Barrymore czy aktorkach popularnego serialu Przyjaciele.  Wiele pań próbowało uzyskać cienkie i dokładnie wystylizowane brwi, które tak naprawdę nie wyglądały korzystnie.

Kolejny powód tak dużej popularności pogrubionych brwi? W porównaniu do innych trendów urody, są one względnie łatwe do osiągnięcia. Nie wszystkie możemy nosić rozmiar S lub mieć piękne i smukłe nogi, ale brwi? Każdy może mieć piękne brwi. A jeśli Twoje obecnie nie są idealne – mogą się takie stać w relatywnie prosty sposób.

Jak zdecydować się na brwi o konkretnym kształcie?

Jeśli chodzi o stylizację brwi, radzimy zdecydować się na pogrubiony i modny kształt, zachowując jednocześnie naturalny wygląd. Kluczem do olśniewająco pięknych brwi jest wybór ich odpowiedniego kształtu. Niestety, nie istnieją uniwersalne zasady, którymi warto się kierować podczas kształtowania swoich brwi. Medlock porównuje taki stan rzeczy do horoskopów, które oczywiście nie sprawdzają się dla każdego. Jednocześnie wskazuje, że ludzkie twarze są zbyt unikalne, aby kierować się takim uproszczeniem, jakim byłyby określone kanony. Zamiast tego, warto pamiętać o ogólnych wskazówkach stylizacji, które okażą się pomocne podczas wyboru odpowiedniego kształtu brwi.

Medlock ponadto wskazuje, że różne elementy twarzy podkreślić można poprzez zastosowanie różnych kształtów brwi. Jak mówi – cieńsze brwi wyeksponują bardziej wyraźne cechy, podczas gdy grubsze – odciągną od nich uwagę. Gęste brwi mogą pomóc wizualnie pomniejszyć nos, zaś cieńsze – podkreślą Twoje oczy. Wybór pochylonego kształtu sprawi, że Twoje rysy sprawią wrażenie ostrzejszych, podczas gdy zaokrąglone uwydatnią krągłości policzków i ust. Wybór kształtu brwi oprzyj na kształcie swojej twarzy, ale pamiętaj, że nie jest to jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Specjalistka od brwi – Sabah Feroz radzi, że wybór odpowiedniego kształtu brwi powinien zależeć także od struktury łuku brwiowego, ale także innych cech Twojej twarzy. Na przykład nie każda osoba o okrągłej twarzy będzie wyglądać dobrze z brwiami o określonym kształcie. Są to podstawowe zasady, o których warto pamiętać.

Twarz okrągła

Twarze okrągłe są prawie tak samo szerokie, jak długie. Jeśli posiadasz okrągłą twarz, swoją największą szerokość osiąga ona na wysokości policzków, charakteryzując się przy tym delikatną linią żuchwy.

W takim przypadku, unikaj zaokrąglonych brwi, a zamiast tego wypróbuj te o pochyłym kształcie i wysokich łukach. Jeśli wydaje Ci się to zbyt odważnym posunięciem, możesz zastosować nieco łagodniejsze kształty. Wg Feroz, taki zabieg wyeksponuje Twoje oczy i zbalansuje inne cechy Twojej twarzy, co w rezultacie sprawi, że będzie ona sprawiała wrażenie bardziej smukłej.

Twarz owalna i pociągła

Twarze o takim kształcie charakteryzują się podobnym kształtem co poprzednie, ale są jednak odrobinę dłuższe. Analogicznie są też najszersze w na linii policzków i wykazują łagodną linię żuchwy.

W zasadzie każdy kształt brwi będzie pasował do twarzy owalnej i pociągłej. Jeśli jednak struktura kości Twojej twarzy wydaje się nieco wyrazista, zastosowanie niskiego łuku pomoże Ci sprawić, by wyglądała na bardziej delikatną. Jeśli Twoja twarz jest szczególnie długa, pomyśl nad brwiami prawie że płaskimi – o niskim łuku.

Twarz kwadratowa i prostokątna

Twarze kwadratowe i prostokątne są w takim szerokie na wysokości czoła, kości policzkowych i linii żuchwy, która często rzuca się w oczy.

Jeśli jesteś posiadaczką twarzy o takim kształcie – kąty, które tworzy Twoja żuchwa mogą być szczególnie wyraźne w przypadku, gdy zdecydujesz się na brwi o wysokim łuku. Aby Twoja twarz sprawiała wrażenie delikatniejszej, wypróbuj zaokrąglone brwi lub zaginające się w lekki łuk. Taki zabieg podkreśli Twoje okrąglejsze cechy, jak oczy i usta.

Twarz o kształcie serca

Twarz o kształcie serca to nic innego jak twarz, która jest najszersza na wysokości czoła, a najwęższa na wysokości żuchwy, a ponadto może też charakteryzować się wyrazistym podbródkiem. W tym przypadku pomocny może się okazać wybór brwi o łagodnych kształtach.

Z drugiej strony musisz pamiętać, aby nie przesadzić – w innym wypadku twarz może stać się nadto okrągła. Zdecyduj się na delikatne brwi o lekko zaokrąglonym kształcie, co pozwoli zbalansować całą twarz.

Twarz w kształcie rombu

Twarze o tym kształcie wykazują się największą szerokością na wysokości skroni. Często sprawiają wrażenie kościstych z silnie zaznaczoną strukturą i wyrazistym podbródkiem.

Zastosowanie wysokiego łuku zwróci uwagę na Twoje oczy, zaś delikatny – zbalansuje całą Twoją twarz. Wybór w tym przypadku należy do Ciebie i od wyglądu, który chcesz osiągnąć.

Jak stworzyć brwi o idealnym kształcie?

Kształt brwi jest istotny, ale to w jaki sposób go uzyskasz – także. Jeśli nie stosujesz odpowiednich metod kształtowania brwi, możesz wyrwać ich nadmierną ilość włosków, podrażnić skórę i po prostu przysporzyć sobie sporo niepotrzebnego bólu.

Jeśli chodzi o usuwanie niechcianych włosków i dbanie w odpowiedni sposób o te, które pozostały – do wyboru masz kilka opcji. Bardzo popularnymi – a jednocześnie szybkimi – sposobami stylizacji brwi są woskowanie i wyrywanie nicią. Chociaż obie metody mogą być bolesne, są za to o wiele szybsze niż usuwanie pęsetą pojedynczych włosków.

Jeśli zależy Ci na pielęgnacji swoich brwi w zaciszu domowym, wyrywaj tylko odstając włoski. Nie próbuj sama ich kształtować, chyba że doskonale wiesz co robisz. Taki zabieg warto pozostawić w rękach profesjonalistów, a samodzielnie skupić się na pielęgnacji i utrzymywaniu brwi w czystości.

Wyrywanie pęsetą

Przed rozpoczęciem pracy nad brwiami, warto wziąć prysznic i umyć twarz ciepłą wodą, która otworzy pory i sprawi, że usuwanie włosków stanie się łatwiejsze i mniej bolesne. Jak radzi Medlock – na początku warto przeczesać brwi z góry na dół, a dopiero po tym przystąpić do ich wyrywania. W ten sposób łatwo można dostrzec te odstające. Aby móc solidnie chwycić włoski, zastosuj pęsetę o pochylonej końcówce.

Uważaj, aby nie wyrywając brwi nie uszkodzić mieszków włosowych. Aby tego uniknąć, wprowadź odpowiednio długie przerwy między kolejnymi sesjami wyrywania. Jeśli podrażnisz skórę, pozwól swoim brwiom odrosnąć. W tym czasie nie rysuj po nich kredkami i nie stosuj barwienia, gdyż to może podrażnić skórę nawet bardziej.

Wyrywanie nicią czy woskowanie?

Tummala poleca w miejsce woskowania czy usuwania brwi pęsetą, spróbować wyrywania nicią. Jest to technika, która stosowana była już setki lat temu przez ludy Chin, Indii i Środkowego Wschodu. Wiele osób uważa, że jest to skuteczniejszy, szybszy i mniej bolesny sposób na pozbycie się włosów niż inne metody. Ci, którzy stosują wyrywanie nitką powiadają także, że włoski rosną wolniej niż ma to miejsce w przypadku woskowania czy wyrywania pęsetą.

Skóra wokół Twoich oczu jest niezwykle delikatna, a zadaniem woskowania jest tak naprawdę usunięcie zewnętrznej warstwy skóry. Ała! Tummala przyznaje, że swoim klientom zawsze sugeruje wyrywanie nicią, gdyż zabieg ten jest bardziej precyzyjny, a ponadto pozwala na usunięcie nawet króciutkich włosków.

Naturalnie, jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, każda metoda usuwania owłosienia będzie ją podrażniać. Jeśli sama pielęgnujesz swoje brwi, pamiętaj o stosowaniu kremów łagodzących. Jeśli przez przypadek wyrwałaś kawałek skóry, zimny okład lub świeże powietrze przyjdzie Ci z pomocą.

Jak upiększyć swoje brwi tak, by nie przesadzić?

Skoro panuje właśnie moda na grube, gęste brwi – nie chcesz po prostu wyrywać tych odstających, ale także poprawić ich kształt. Aby uzyskać odpowiedni styl, można wykorzystać kredki do brwi, pudry czy kremy.

Kredka do brwi

Jeśli chcesz osiągnąć grube brwi za pomocą kredek do brwi, rozejrzyj się za szablonami, które pozwolą Ci stworzyć odpowiedni kształt, a następnie go wypełnić. Jeśli nie masz szablonu, Medlock poleca narysowanie linii na dolnym brzegu brwi, a następnie wypełnianie ich przez stosowanie pociągnięć kredką w górnym kierunku.

Aby uniknąć nienaturalnego wyglądu, każde pociągnięcie należy zakończyć przed górnym krańcem brwi. Warto też na koniec posłużyć się maskarą, która sprawi, że brwi będą sprawiały wrażenie delikatniejszych.

Farbowanie brwi

Jeśli Twoje brwi są szczególnie jasne, możesz zdecydować się na ich farbowanie. Farbowanie możesz wykonać sama z użyciem domowych zestawów do farbowania, lub skorzystać z oferty profesjonalnych salonów. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ciemnym kolorem – zacznij od takich, które są o odcień lub dwa ciemniejsze niż Twój naturalny kolor.

Microblading – makijaż permanentny

Dla tych z Was, które mają wyjątkowo rzadkie brwi, dobrym rozwiązaniem może okazać się microblading, czyli makijaż permanentny. Zabieg podobny jest do zwykłego tatuowania i polega na nanoszeniu na skórę niewielkich tatuażów w kształcie zbliżonym do kształtu włosów. W odróżnieniu jednak od standardowych tatuaży, microblading pozwala na osiągnięcie naprawdę cienkich linii i autentycznie wyglądających rezultatów.

Microblading jest rozwiązaniem półtrwałym, a niektórzy specjaliści polecają ponowienie zabiegu po miesiącu. Po powtórnym wstrzykiwaniu atramentu, efekt powinien utrzymywać się od roku do trzech lat. Koszt microbladingu waha się między 600, a 1000 zł. Nie jest to więc tani sposób na uzyskanie wymarzonych brwi, jednak może okazać się dobrym pomysłem, kiedy nie chcesz tracić czasu na ich codzienną pielęgnację.

Nie każdy z nas może stać się Carą Delevingne, ale za to wszyscy mamy możliwość inspirowania się jej wizerunkiem oraz poddania się trendowi grubych i gęstych brwi. Oczywiście do czasu, kiedy pojawi się kolejny styl mody.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter

Dołącz do newslettera i otrzymuj informacje o nowych postach na blogu, promocjach i nowościach. 

Dziękujemy za zapis na newsletter