Piękne i ponętne włosy to chluba każdej kobiety – nic dziwnego, że chcemy o nie dbać jak najlepiej potrafimy. Wskazówek dotyczących tego jak odżywić i zmusić swoje włosy do szybkiego wzrostu dostarcza Greta Cook – stylistka z salonu fryzjerskiego Bouffant Salon, w Portland.

Możliwe, że masz już dość swojej letniej fryzury. Możliwe też, że Twoje włosy są na tyle zniszczone, że chcesz zacząć wszystko od początku i skupić się na podstawach. A może… bardzo mocno kochasz najmłodszego członka Twojej rodziny, ale po porodzie tym samym uczuciem z pewnością nie darzysz swoich włosów?

Niezależnie od powodu, dla którego potrzebujesz pomocy z własnymi włosami – jeśli jesteś zdeterminowana, aby w krótkim czasie zamienić swojego ukochanego kucyka na ponętne i długie włosy – porzuć drażniące chemikalia, porady starej ciotki i drogie zabiegi. Zamiast nich, wypróbuj tych bezpiecznych i ekologicznych, opartych na badaniach naukowych zmian w Twoim stylu życia, dzięki którym w szybki sposób osiągniesz wygląd, o jakim marzysz.

  1. Zwróć uwagę na odpowiednią temperaturę wody.

Ciepło wynikające z działania narzędzi do stylizacji włosów nie jest jedynym winowajcą, jeśli chodzi o obniżanie możliwości wzrostowych Twoich włosów – podobnie działają chociażby zwykłe gorące prysznic, które każda z nas chyba uwielbia. Chociaż to, co teraz napiszemy będzie czystym bluźnierstwem, to warto jednak zastanowić się na wprowadzeniem takiej zmiany w swoim życiu. O co chodzi? Jak mówią dermatolodzy, dla gładkich i lepiej nawilżonych włosów, poleca się brać… zimne prysznice.

Inną świetną metodą, która pomoże zapobiec zniszczeniu włosów po kąpieli jest używanie do ich wycierania i suszenia bawełnianych koszulek lub specjalnych ręczników do włosów z mikrofibry. Rezygnując z tradycyjnego ręcznika, nie narażasz swoich włosów na niepotrzebne tarcie i stres związany z ich obsuszaniem.

  1. Roszpunko, dziewczę moje! (Ro)spuść włosy swoje!

Nawet jeśli wszystko inne masz dopięte na ostatni guzik, podstępni sabotażyści – jak ciasny kucyk czy intensywne czesanie włosów – mogą niepotrzebnie narzucać się Twojej grzywie. Uszkodzeniu włosów możesz zapobiec zamieniając swoje zwykłe gumki do włosów na takie, które ich nie ciągną – obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów, więc bez problemu wybierzesz coś dla siebie. Jak sugeruje Cook, warto także zainteresować się szczotkami do mokrych włosów, które z reguły są delikatniejsze i na tyle elastyczne, że ich wypustki poruszają się razem z włosami, a w rezultacie – nie niszczą ich.

  1. Niech żyją tłuste włosy!

Jak donosi pewne badanie z 2014 roku, wcieranie w głowę olejku miętowego może wspomóc stymulację wzrostu włosów bez żadnych efektów ubocznych. Cook osobiście doświadczyła równie wspaniałych rezultatów podczas używania olejku jojoba. Sama mocno rekomenduje wybór naturalnych produktów, których głównym składnikiem jest dany olejek, na przykład wspomniany olejek miętowy.

  1. Suplementy diety – krok to sukcesu.

Badanie przeprowadzone w 2012 roku sugeruje, że niedobór witaminy D może sprawić, że Twoje włosy będą rosły wolniej. Upewnij się więc, że codziennie dostarczasz sobie jej odpowiednią dawkę poprzez posiłki, czas spędzony na zewnątrz czy łatwe i szybkie – suplementy diety. Suplementy często są preparatami wieloskładnikowymi, które zawierają także chociażby biotynę (witamina B7), która również może stymulować wzrost włosów. Jak mówi Cook, suplementacja biotyną pomogła również i jej.

  1. Podcinać czy nie podcinać?

Słyszałaś pewnie, że częste podcinanie włosów może przyspieszyć ich wzrost. A czy zastanawiałaś się czy nie jest to przypadkiem mit stworzony przez salony fryzjerskie mający na celu podkręcenie sprzedaży? Jak mówią (niezależni) styliści – jest to prawda z jednym małym “ale”. Podcinanie włosów nie stymuluje bowiem wzrostu włosów bezpośrednio – a jedynie zapobiega powstawaniu uszkodzeń, co w rezultacie skutkuje tym, że włosy rosną szybciej. Jak poleca Cook – w zależności od typu Twoich włosów – warto podcinać je co 6 do 12 tygodni.

Pamiętaj – to jak wyglądają Twoje włosy i jak się w nich czujesz częściowo odzwierciedla to, jak zdrowa jest reszta Twojego ciała. Ogranicz wpływ niekorzystnych czynników środowiskowych, jak silne chemikalia czy niedelikatne narzędzia do stylizacji, i wzbogać codzienną pielęgnację swoich włosów o zdrowe rozwiązania – jak witaminy czy olejki. Według Cook, do swoich włosów powinnaś podchodzić całościowo – jeśli utrzymujesz je w dobrej kondycji, z pewnością odwdzięczą się piękniejszym i pełniejszym wyglądem.

Podążając tymi kilkoma wskazówkami, bez wątpienia znajdziesz rozwiązania, które zadbają o prawidłową pielęgnację nie tylko Twoich włosów, ale także Ciebie samej.

Przebrnięcie przez okres dojrzewania pewnie spowodowało, że tłuste włosy kojarzysz ze wstydem i zażenowaniem, które jak najszybciej trzeba skorygować. Jak wyjaśniono powyżej – badania jasno wykazują, że odpowiednia pielęgnacja w postaci olejków może pomóc Twoim włosom rosnąć szybciej. Chociaż czasy szkolne są już za nami, to na całe szczęście nie musimy wyrastać z tłustych – a jednocześnie zdrowych – włosów.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter

Dołącz do newslettera i otrzymuj informacje o nowych postach na blogu, promocjach i nowościach. 

Dziękujemy za zapis na newsletter