Fazy wzrostu włosów przewidują fazę anagenową, pod czas której włos wzrasta w mieszku włosowym, fazę katagenową, kiedy to włos zostaje wypchnięty na powierzchnię skóry, a także fazę telogenową, w której włos jest już zrogowaciały, aż w końcu wypada, by wyrósł nowy włos.

Wypadanie włosów to zatemcałkowicie naturalny proces, jednak bardzo często mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów, kiedy to przyczynami mogą być między innymi problemy zdrowotne lub niewłaściwa pielęgnacja. Poznaj 4 główne powody, w wyniku których włosy wypadają.

Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów, co jest związane z naturalnym cyklem faz życiowych włosa. Każda większa ilość powinna być dla nas alarmująca. 

  1. Wypadanie włosów u kobiet po okresie ciąży

Wypadanie włosów po ciąży to bardzo powszechny problem. Wynika to ze zmian hormonalnych. Poziom estrogenów podczas ciąży jest znacząco wyższy niż normalnie. Estrogeny działają pobudzająco na wzrost włosów, w efekcie wydłużając fazę anagenową. Dlatego wówczas kobiety cieszą się gęstymi włosami. Około 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka, w naturalnym trybie powracania organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży, poziom estrogenów gwałtownie spada. Włosy przechodzą w fazę telogenową, co objawia się zauważalnie zwiększonym wypadaniem włosów, które nie wypadły w okresie ciąży.

  1. Wypadanie włosów u kobiet w czasie menopauzy

Po wkroczeniu przez kobietę w okres menopauzalny, który pojawia się zwykle między 45. a 55. rokiem życia, zmienia się drastycznie poziom hormonów. Gruczoły zwalniają swoją pracę i produkcja typowo żeńskiego hormonu spada. Wygasa aktywność jajników, zmniejsza się nagle ilość estrogenów i progesteronu w organizmie kobiecym. Włosy nie tylko ulegają wypadaniu, co powoduje ich zauważalne przerzedzenie, ale także pogarsza się ich jakość. Problem wypadania włosów w okresie menopauzy nie dotyczy jednak wszystkich kobiet, gdyż odpowiedzialne są za to czynniki genetyczne.

  1. Wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w wyniku przewlekle występującego stresu

Stres, zwłaszcza ten przewlekły, albo też bardzo silne, gwałtowne przeżycia, mogą odpowiadać za nadmierną utratę włosów. Zazwyczaj stres wywołuje dwa typy łysienia: androgenowe i telogenowe. Mechanizm oddziaływania stresu jest zwykle taki sam. Sytuacja stresowa powoduje zahamowanie wzrostu włosa. Neuroprzekaźniki związane ze stresem wpływają na mieszki włosowe. Włos ulega osłabieniu, a następnie przedwcześnie wypada. U osób z genetycznymi skłonnościami do przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), wzrost poziomu hormonu stresu, kortyzolu może wyraźnie nasilić proces tych przemian, co w konsekwencji prowadzi do problemu łysienia androgenowego. Stres jest najbardziej bagatelizowanym powodem utraty włosów. 

  1. Wypadanie włosów z powodów poważnych chorób i w związku z przyjmowanymi lekami

Kiedy włosy wypadają w dużej ilości, powinniśmy sprawdzić stan naszego zdrowia. Nadmierna utrata włosów może być objawem, który wysyła poważniejsze schorzenie organizmu. Często za intensywniejsze wypadanie włosów odpowiedzialne są niedobory składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Okresową utratę włosów może powodować zwłaszcza niedobór witaminy B i żelaza, przejawiające się anemią. 

Istnieje szereg chorób powiązanych z sytuacjami stresogennymi, które powodują wypadanie włosów. To przede wszystkim schorzenia tarczycy, choroby grzybicze, łojotokowe zapalenie skóry głowy. Na wypadanie włosów wpływa na przykład niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby zakaźne i gorączkowe, m.in. gruźlica i zapalenie płuc, a także zespół policystycznych jajników. Za wypadanie włosów bezpośrednio wpływają też choroby skóry, wynikające m.in. ze stresu łojotokowe zapalenie skóry, a poza tym łupież czy różne schorzenia alergiczne.

Silne leki także negatywnie wpływają na stan włosów. Takie działanie mają zwłaszcza leki przeciwzakrzepowe, przeciwdrgawkowe, immunosupresyjne, beta-blokery i leki na obniżenie lipidów. Okresowe wypadanie włosów możemy zaobserwować najczęściej tuż po infekcji. Gorączka, a także przyjmowane w trakcje choroby bakteryjnej dróg oddechowej leki, np. antybiotyki przekładają się zwykle na wzmożone wypadanie włosów.

Prawidłowa pielęgnacja włosów z problemem nadmiernego wypadania

Nadmierne wypadanie włosów możemy skutecznie ograniczyć. Nowoczesne technologie i produkty, które są opracowywane w efekcie długoletnich badań naukowych, pozwalają na uzyskiwanie zaskakujących i świetnych rezultatów. Właściwa codzienna pielęgnacja włosów wymaga pewnej cierpliwości. Powinniśmy unikać suszenia włosów suszarką, zwłaszcza gorącym strumieniem powietrza. Rozczesywanie włosów tuż po umyciu zwykle prowadzi do ich łamliwości.

Wśród kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, zwłaszcza w przypadku pojawienia się problemu nadmiernego wypadania włosów, a także w profilaktycznej pielęgnacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odżywki. Istotne jest, aby systematycznie ich używać. Odżywki mają największy wpływ na odżywienie struktury włosów, łącznie z dostarczeniem składników odżywczych do mieszka włosowego, w którym dochodzi do wzrostu włosa. Szampony nakładane są na zdecydowanie krótszy czas na skórę głowy. Odżywki wymagają od nas poświęcenia chwili, ale ich skuteczność jest bardzo wysoka. To właśnie czas kontaktu składników aktywnych ze skórą głowy przesądza o ich efektywności. Warto zwrócić uwagę na składniki produktów nakładanych na skalp, gdyż to od ich działania zależy, czy odżywienie włosów przełoży się na zahamowanie ich wypadania. Poza odżywieniem mieszków włosowych wraz z włosami odżywki powinny wykazywać działanie nawilżające. Nie możemy dopuścić do przesuszania skóry głowy. To właśnie stan nawodnienia skóry przyczynia się do szybszego wypadania włosów, niezależnie od tego, jaki inny czynnik jest pośrednim odpowiedzialnym powodem nadmiernej utraty włosów. Nienawilżona łuska włosa zdecydowanie bardziej narażona jest na rozchylenie, przez co włos w efekcie traci wodę i odpowiedni poziom nawilżenia. Warstwa lipidowa naskórka zostaje często naruszona w wyniku silnych zabiegów fryzjerskich, np. trwała ondulacja, farbowanie włosów z użyciem silnych utleniaczy. Odpowiedni poziom nawilżenia tworzy silną barierę lipidową skóry, która zwiększa odporność łuski włosa i włosa na całej jego powierzchni, aż po same końce. Końcówki włosów także ulegają przesuszeniu. Należy zadbać, aby używane kosmetyki intensywnie nawilżały włosy. Odżywienie oraz nawilżenie zapewni prawidłowy przebieg faz wzrostu włosów.

Odżywka na wypadanie włosów

Skuteczną odżywką, stworzoną w efekcie pracy laboratorium badawczego we Włoszech, firmy Davines, która od lat produkuje wyłącznie wysokiej jakości preparaty do pielęgnacji włosów, jest Davines Essential Momo, odżywka nawilżająca. To wyjątkowa odżywka rewitalizująca w kremowej formule. Jest przeznaczona zwłaszcza do włosów suchych oraz odwodnionych. Co sprawia, że odżywka gwarantuje skuteczne działanie przeciwko wypadaniu włosów?

 

Produkt dostępny na bemilu.pl – kliknij

 

ph 3,5

Ma odpowiednie, przyjazne dla skóry pH o wartości 3,5, które jest zbliżone do naturalnego pH włosa, które oscyluje wokół wartości 3,67. Takie kwaśne pH odpowiada za przywracanie blasku włosom, stwarza kwaśne środowisko, które eliminuje bakterie, dzięki czemu możemy pozbyć się wielu chorób skórnych ze skóry głowy, które przyczyniają się do wypadania włosów. Ph 3,5 domyka łuski włosów, przez co są one zdecydowanie mniej podatne na wszelkie zniszczenia.

 

Olej z ostu mlecznego

Poprawia mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu pobudza szybki i prawidłowy wzrost włosów. Zawiera duże ilości chlorofilu, który ma działanie antyseptyczne, przez co zapewnia skuteczne oczyszczenie i tworzy barierę ochronną.

Pantenol

Zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia. Należy do humektantów, czyli silnie higroskopijną substancją ze zdolnościami trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia oraz jest hydrofilem, czyli substancją łatwo wiążącą wodę. Wiąże wodę poprzez keratynę występującą w strukturze włosa. Spełnia istotną funkcję w podziale komórek macierzystych włosów. Pantenol jest niezbędny do prawidłowego wzrostu włosa. Ma zdolności pobudzania keratynocyty. Dodaje włosom objętości. Ponadto pantenol ułatwia rozczesywanie włosów, zapobiegając dodatkowo ich utracie w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Tworzy filtr ochronny otaczający włos i penetruje go wewnątrz. Zmniejsza problem rozdwojonych końcówek.

Olejek jojoba

Swoim składem przypomina budowę ludzkiego sebum, czyli naturalnej warstwy lipidowej, produkowanej przez gruczoły łojowe w skórze, która stanowi ochronę. Dostarcza włosom witamin, zwłaszcza A, E i F, a także fitosterole.

Rhizobian gum

Ma wyjątkowe właściwości odwracalnego pochłaniania wody. Usprawnia termoregulację skóry. Zapewnia odpowiednie uwalnianie składników nawilżających odżywki, selektywnie w zależności od potrzeb włosów.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter

Dołącz do newslettera i otrzymuj informacje o nowych postach na blogu, promocjach i nowościach. 

Dziękujemy za zapis na newsletter